Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loutkový soubor Divadla S & H

 Spejbl

Vyřezal ho plzeňský řezbář Karel Nosek podle náčrtku prof. Josefa Skupy v letech 1919/1920. Datum prvního Spejblova vystoupení na scéně není přesně známo, došlo k němu někdy na podzim roku 1920 na scéně "Loutkového divadla feriálních osad" v Řemeslnické besedě v Plzni, kde Spejbl vystoupil jako partner oblíbeného plzeňského Kašpárka v přídavku dětského představení, coby cvičenec na hrazdě.


 Hurvínek

Toho vyřezal jako osobitou variantu Spejbla ( obohacenou např. o pohyblivé oči ) synovec Karla Noska, tehdy ještě modelář Škodových závodů v Plzni Gustav Nosek. Poprvé Hurvínek vystoupil se Spejblem v zábavném přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery "Počestný dům" na scéně LDFO v Řemeslnické besedě 2. května 1926. Od roku 1964 se používá loutek v úpravě člena souboru Radko Hakena, která přinesla nenásilné zušlechtění původních groteskních typů.


 Mánička

Podle návrhu prof. Skupy a za výtvarného přispění Jiřího Trnky ji vyřezal Gustav Nosek. Poprvé účinkovala 19. dubna 1930 při premiéře "Hurvínkovy jarní revue" (od 23.dubna téhož roku hrané pod definitivním názvem "Revue z donucení"). První interpretkou Máničky byla Anna Kreuzmannová, od roku 1945 Božena Weleková, roku 1967 převzala tuto roli Helena Štáchová. Po vyzkoušení několika nových výtvarných variant se ustálilo používání loutky podle návrhu Zdeňka Juřeny.


 paní Kateřina Hovorková

Vyřezal ji podle návrhu Zdeňka Juřeny v roce 1971 Ivan Moravec. Definitivní podobu dostala až po svém prvním vstupu na scénu, po premiéře hry Past na Hurvínka (12.září 1971 v Pardubicích). Vznikla z iniciativy Miloše Kirschnera jako ženský protějšek Spejbla a spolu s Máničkou tvoří herecký protiklad S+H. Obě ženské role interpretuje nyní Helena Štáchová. Zatímco v roli Máničky je v pořadí třetí hereckou představitelkou, paní Kateřina je od počátku její postavou.


 Žeryk

Vytvořil ho rovněž Gustav Nosek. Poprvé se představil, stejně jako Mánička, při premiéře "Hurvínkovy jarní revue" (Revue z donucení) 19.dubna 1930. Až do roku 1938 obstarával Gustav Nosek jako člen Skupova profesionálního souboru Žerykovu interpretaci. Tu pak po něm převzal František Flajšhanz a po jeho odchodu z divadla Miroslav Černý. V současné době má Žerykův projev na starosti Miroslav Polák.


 Kolik měří a váží S+H

Malé loutky ( klasické ):
Hurvínek 46 cm / 1,05 kg
Spejbl 55 cm / 1,60 kg

Střední loutky ( hrací ):
Hurvínek 49 cm / 1,20 kg
Spejbl 60 cm / 1,85 kg

Velké loutky ( předscénové ):
Hurvínek 56 cm / 1,95 kg
Spejbl 76 cm / 2,80 kg